נוסד ב-1970

רישיון למונית D1

נהג מונית הוא אחד המקצועות היותר מבוקשים כבר מספר עשורים ולא סתם. מדובר במקצוע פרקטי מאוד ונוח המאפשר להשתכר בצורה טובה ולייצר מקור הכנסה יציב לאורך זמן.

נהגי מוניות נהנים מנסיעות מקומיות וגם ברחבי הארץ, הכרות טובה עם כבישי ישראל והכרות עם אנשים מאוד מגוונים, בין אם מדובר באוכלוסיית ישראל ובין אם אלו תיירים.

אם המקצוע מסקרן גם אתכם ועלתה בכם המחשבה ללמוד את התחום ולהפוך אותו לעיסוק חלקי או עיקרי, כדאי לכם להמשיך לקרוא ולהבין היטב את תהליך הלמידה לקראת קבלת הרישיון.

מה כולל תהליך קבלת רישיון למונית?

עמידה בתנאי סף

כל רישיון נהיגה על מונית מחייב לעמוד במספר תנאי סף חשובים שנקבעו על ידי משרד התחבורה. תנאים אלו מבטיחים כי הנהג יהיה כשיר לנהיגה ויוכל להסיע נוסעים בבטחה. תנאי הסף מחולקים באופן הבא:

תנאים ראשוניים
 • גיל 21 ומעלה
 • 8 שנות לימוד לפחות
 • רישיון נהיגה B על רכב פרטי או רישיון C1 ברכב מסחרי עד 12 טון
 • ותק של שנתיים נהיגה
 • חדות ראייה של 12\6 בשתי העיניים
 • שדה ראייה של 140 מעלות לפחות
 • אישור מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים
 • תעודת יושר
תנאי לימודים
 • סיום קורס רישיון למונית
 • מעבר מבחן עיוני
 • מעבר מבחן מעשי למונית הידוע בשם – טסט

מהו תהליך הפעלת מונית?

לימודים לקראת רישיון למונית מקנים לנהג אפשרות להסיע נוסעים במונית ולהיות שכיר בחברה שמפעילה מוניות, אך לא מדובר ברישיון להפעלת מונית.

כדי להפעיל מונית באופן עצמאי וללא חברה, על הנהג להוציא רישיון נוסף שנקרא בשפה המקצועית "רישיון ירוק".

כשיש לכם גם רישיון לנהיגה על מונית וגם רישיון ירוק, אתם למעשה יכולים להיות עצמאיים בתחום ולא שכירים.

כמה דברים שחשוב לדעת על רישיון להפעלת מונית:

 1. כל נהג בעל רישיון למונית יכול להוציא מספר ירוק.
 2. העלות לקבלת מספר ירוק נעה בין 100 אלף שקלים – 200 אלף שקלים בהתאם לוותק של הנהג. לרוב מדובר בוותק של חמש שנים.
 3. מספר ירוק ניתן להשכרה או מכירה עבור נהגים אחרים.

איך מוגדר בחוק רישיון נהיגה למונית?

רישיון נהיגה למונית מוגדר בדרגת D1 שנמצא תחת דרגות הסעת נוסעים. רישיון זה מאפשר לנהוג ברכב המגיע למשקל של 5 טון ועד 15 נוסעים. רישיון זה מקנה גם נהיגה על אוטובוס זעיר ורכב סיור.

מה לומדים בלימודי רישיון נהיגה למונית?

קורס רישיון למונית הוא קורס מקיף הכולל נושאים חשובים שהכרחיים לכל נהג מונית ומאפשרים לו להתמודד עם אתגרי המקצוע.

כחלק מהקורס תלמדו את הנושאים הבאים:

דיני תעבורההכרות עם חוקי התעבורה המוגדרים בחוק
הכרות עם הרכב הכרות עם רכיבי הרכב ודרכי הטיפול השוטף בו ובמצבי חירום
טיפול ועזרה ראשונהלמקרי חירום בהם יש לשלב עזרה ראשונה עד להגעת כוחות טיפול והצלה
הגדרות כיבוי אשלמצבי חירום בכביש הכוללות התמודדות עם שריפה
התמודדות עם חבלותסיוע במצבים של מקרי חבלה
אתיקהאתיקה וכללים חברתיים מול לקוחות
ידיעת הארץהכרות עם כבישי הארץ והיבטים גיאוגרפיים
עבודה מול ילדים למצבי הסעות ילדים
אנגליתלהתמודדות עם תיירים
נהיגה מונעתנושא שכל נהג מחויב בו

כמה זמן אורך תהליך הוצאת רישיון למונית?

כדי לדעת כמה זמן אורך כל התהליך, עליכם לחשב את הזמן של הוצאת האישורים יחד עם שעות הקורס והמעבר של המבחנים – העיוני והמעשי. תהליך הוצאת האישורים לוקח מספר ימים בודדים, בהתחשב בעובדה כי אתם מקדישים לכך את הזמן.
מעבר לכך, קורס נהיגה על מונית כולל כ-150 – 200 שעות עיוניות הנפרשות על פני חודש עד שלושה חודשים בהתאם למתכונת הלימודים המוצעת. לאחר מכן, יש גם את החלק של המבחן המעשי שאם עברתם אותו בהצלחה, תוכלו לקבל את הרישיון.

כמה עולה להוציא רישיון למונית?

עלות הוצאת רישיון על מונית כולל את עלות הקורס העיוני ועלות שיעורי הנהיגה שיחד מסתכמים לרוב בעלות של 5000 – 10,000 שקלים. כמו כן, אם אתם מעוניינים גם בבעלות על מונית, כלומר "מספר ירוק", יהיה עליכם לשלם את עלות הרישיון הנוסף שעלותו נעה בין 100 -200 אלף שקלים. הסכום משתנה בהתאם לוותק ובהתאם לחוק במדינה. מעבר לכך, יש תשלום אגרות על המבחנים כפי שנקבע בחוק.

האם יש מימון ללימודים אלו?

אם אתם חיילים משוחררים, אצלנו בשרייבר תוכלו ללמוד על חשבון הפיקדון.

למי הלימודים מתאימים?

כמו כל מקצוע, גם להיות נהג מונית מצריך תכונות מסוימות כדי להצליח בתפקיד. על האדם המעוניין במקצוע לשלב מיומנויות חברתיות רבות, מהסיבה שכל המקצוע מושתת על מפגש עם המון אנשים שנכנסים למונית במשך היום ולכן על נהג המונית להיות נעים מזג, שירותי, איש שיחה ואדם שיכול להסתדר עם מגוון רחב של אנשים.
כמו כן, על נהג המונית להיות אדם עצמאי שיודע לנהל את זמנו ואת עבודתו בצורה טובה. עליו לדעת לחשב היטב את הזמנים, להגיע בזמן לנסיעות ולדעת לעבוד בשעות עבודה גמישות, גם בשעות הערב והלילה. תכונות אלו חשובות, שכן, רוב נהגי המוניות הינם עצמאיים ואלו דרישות חשובות עבור המקצוע. והדבר האחרון והחשוב ביותר הוא היכולת ללמוד, להיות בקיא ולהישמע להוראות הבטיחות והזהירות. על נהג המונית להיות אדם שומר חוק שיודע לכבד את חוקי הכביש שנקבעו במדינה ולשמור על בטיחות הנוסעים ובטיחותו. מי שרואה עצמו אדם בעל התכונות הללו, בהחלט יכול לשקול את הצטרפותו ללימודים לקראת קבלת רישיון למונית.

למה ללמוד בשרייבר?

כשאתם מחפשים לרכוש מקצוע בתחום הנהיגה, אתם צריכים את המורים הטובים ביותר שיסייעו לכם ללמוד את רזי המקצוע. אצלנו בשרייבר תוכלו להנות מצוות מורי נהיגה מנוסה עם זמינות גבוהה לאורך היום והבנת הצרכים של מקצוע זה.

תלמדו את כל הנושאים החשובים בפירוט ומניסיון אמיתי של מורים מהשטח, על מנת שתוכלו להשתמש בהמשך בניסיון זה בעבודתכם. מעבר לכך, בית הספר מלמד עם רכבים חדשים וקלים לתפעול המאפשרים לכם לנהוג בבטחה.

צריכים עזרה?
בודק...